logo-5

Ruff - Artrospatient

I slutet av sommaren 2015 fick vi besked om att vår blandras hanne Ruff drabbats av artros i flera leder. Prognosen som vi fick av veterinären var inte så bra och vi märkte att Ruff hade ont och var trött.

Vi blev rekommenderade att börja med medicin och rehabträning för att hjälpa honom att må bättre. Genom vänner fick vi reda på att Hundsimmet fanns och det lät som en perfekt idé eftersom Ruff älskar att simma.
Första besöket var i oktober och Ruff älskade simningen från första stund. Tack vare Jenny fick vi uppmuntran om att Ruff kunde bli bättre och resultaten lät inte vänta på sig. Redan efter ett par besök märkte vi goda resultat. Ruff var mycket piggare och gladare och det kändes som att vi höll på att få tillbaka vår kille igen.

Nu har vi simmat minst 1gång/vecka och Ruff älskar det. Han är nu en pigg och glad hund som verkligen har fått en andra chans. Vi är evigt tacksamma för att Hundsimmet och Jenny finns och vi kan varmt rekommendera det!
/Lotta, Hasse & Ruff